Hőgyes labor

A Hőgyes laboratóriumról röviden

A TÁMOP-3.1.3-11/2-2012-0029 pályázat keretében kiépített természettudományos laboratórium célja erősíteni a természettudományos érdeklődést a gimnázium, valamint a partner általános iskolák tanulóiban. Az pályázat „indikátoridőszak” (2014. március 01. – 2015. október 31.) és „fenntartási év” (2015. október 31.- 2020. október 31.) nevet viselő időszakaszaiban 10 partnerintézmény diákjai és a gimnázium diákjai vettek részt élményközpontú gyakorlat orientált foglalkozásokon.
A 2020/2021.tanévtől Az Oktatási Hivatal Bázisintézménye címet érdemelte ki iskolánk az itt folyó rendkívül magas szakmai színvonalú gyermekközpontú pedagógiai gyakorlatért.
A laborgyakorlatok keretében a diákok élmény és diákközpontú foglalkozásokon vesznek részt, melynek elengedhetetlen eleme az IKT eszközök alkalmazása. A gyakorlat sikerességét mutatja, az a tény, hogy a környező iskolák előszeretettel szeretnek részt venni a foglakozásainkon.

Képek a laborról és az itt folyó élménypedagógiai órákról

Kísérletezz otthon velünk!

Szeretnénk azoknak az érdeklődő diákoknak is élményt nyújtani, akik otthon is kiszeretnének próbálni látványos és otthoni eszközökkel elvégezhető kísérleteket. Ebben a rovatban minden hónapban egy-egy otthon is elvégezhető kísérletet fogunk közzé tenni tehát érdemes szemfülesnek lenni és követni minket!

Szivárványhíd

Nem is gondolnád, milyen nagy nyomás helyezkedik ránk a hétköznapi életünk során. A következő gyors és lenyűgöző kísérlettel bebizonyítjuk, hogy a légnyomásnak mekkora ereje van.

Szükséges anyagok és eszközök:
  • pohár
  • víz
  • ételszínezékek
  • törlőkendő
Kísérlet menete:

Vegyünk 3 egyforma poharat, kettőbe töltsünk vizet, ami színezzünk meg. A poharakat állítsuk sorba, úgy, hogy az üres legyen középen. Papír törlőkendőt tekerjünk fel, majd tegyük az egyik végét a vizes, a másik végét az üres pohárba, ugyanígy járjunk el egy másik törlővel.

    Magyarázat

    A hajszálcsövesség (idegen szóval kapillaritás, kapilláris hatás vagy kapilláris effektus) a folyadékok azon tulajdonsága, hogy képesek szűk, keskeny térben a nehézségi erő ellenében is mozogni.

    A képek és a kísérlet forrása: Youtube

    Az kísérlet elvégzéséről készíts képet vagy kisvideót és jelöld meg rajta a Hőgyest, ezeket az elkészült munkákat a Hőgyes instagramján megosztjuk.

    Jó kísérletezést!

    Az Ebesi Arany János Általános Iskola diákjai 2-2 órás foglalkozáson vettek részt az Öveges laborban.

    Az erről szóló cikk az iskola honlapján: http://ebesarany.hu/2021/11/30/oveges-program-20212022/