1. osztályos diákjaink januárban tanulják a kőolaj kémiáját és ennek feldolgozását. Ennek apropóján jutottunk el Tiszaújvárosba a Petrolkémiai üzembe.

A reggeli indulás után megérkeztünk a gyárterületre. Első állomásként az oktatási referens tartott a csoportunknak egy előadást a gyár szerkezetéről, történetéről, tevékenységi köreikről. Ezek után busszal jártuk körbe a gyár teljes területét. Szemügyre vehettük a több száz kilométeres csőrengetegeket. Betekinthettünk egy irányító és ellenőrző helyiségbe, ahol a gyár hétköznapi és problémamentes működésének lehettünk szemtanúi. Egy műszeres analitikai laborban a modern minőségellenőrző gépeiket mutatta be egyik előadónk. Később kis csoportokban a tanulóink maguk is kipróbálhattak néhány kísérleti műszert. Megtudtuk, hogy milyen műanyagból készült a telefontokunk vagy a hogyan néz ki a polietilén, polipropilén műanyag granulátuma. Lehetőség nyílt a kávé, cola, energiaital összetételének meghatározására folyadékkromatográfia segítségével.

Élményekben gazdagon tértünk haza a délutáni órákban.

Károlyné Teleki Anikó